Patronalna uroczystość w prawosławnej cerkwi w Szczebrzeszynie

Wielce podniosła i niezwykle uroczysta liturgia z pięknym śpiewem odbyła się podczas święta patronalnego cerkwi prawosławnej noszącej wezwanie Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, zlokalizowanej w Szczebrzeszynie. Wydarzenie to miało miejsce we wtorek, 15 sierpnia. W programie uroczystości znalazł się między innymi koncert muzyki cerkiewnej. Swoje umiejętności zaprezentowały dwa zespoły: Chór Centrum Kultury Prawosławnej z Biłgoraja oraz Męski Zespół Wokalny z Lublina, specjalizujący się w tradycyjnym śpiewie bizantyjskim.

Wszystko to odbywało się w niezwykle malowniczej scenerii. Bujne barwy i pieczołowicie oddane postacie (w tym Stwórcy, skrzydlaci aniołowie oraz inne postacie biblijne) ukazywane podczas tak podniosłego momentu jak Sad Ostateczny stanowią niezapomniane doświadczenie dla zarówno wiernych obecnych na uroczystościach, jak i turystów odwiedzających szczebrzeszyńską cerkiew. Na ścianach zabytkowej świątyni widnieją malarstwa przedstawiające między innymi niebiańskie miasto, ozdobione bramami i wieżyczkami. Niżej znajdują się jednak i te postacie, które spotkało potępienie, a wokół nich tętniące życiem rogate biesy.

Warto dodać, że część z tych malowideł datuje się aż do XVII wieku. Sam budynek cerkwi powstał natomiast już w XVI wieku, zbudowany na fundamentach wcześniejszej świątyni. Stanowi on jeden z najważniejszych punktów dla miłośników historii w Szczebrzeszynie i okolicach Zamościa. We wtorek odbyła się tam Boska Liturgia pod przewodnictwem Abela – arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Kościoła Prawosławnego.