Finisz akcji "Czyste, Zielone Miasta" w Lublinie: Posadzono drzewa, namalowano ekologiczny mural i zorganizowano warsztaty ochrony środowiska

Promowanie eko-postaw i dobre praktyki w dziedzinie ochrony środowiska to główne cele inicjatywy Stowarzyszenia Program Czysta Polska zatytułowanej „Czyste, Zielone Miasta”. Lublin był jednym z miast, które dołączyło do tej akcji w bieżącym roku. Finisz kampanii odbył się tam niedawno i zaowocował wieloma proekologicznymi działaniami.

Wśród nich na uwagę zasługują m.in. sadzenie drzew, tworzenie murale antysmogowego oraz organizacja warsztatów ekologicznych. Jednym z głównych punktów programu było wspólne posadzenie 500 nowych drzew w Parku Rury przez urzędników, działaczy ekologicznych i mieszkańców miasta. Poza tym przygotowano również serię warsztatów na temat ochrony przyrody, które odbyły się w ramach festiwalu przyrodniczego.

Jako symbol walki ze smogiem namalowano mural przyciągający wzrok zielenią i motywami roślinnymi. Znajduje się on u zbiegu ulicy Lipowej i al. Racławickich. Co ciekawe, do jego wykonania użyto specjalnej farby fotokatalitycznej, która ma zdolność neutralizowania szkodliwych substancji z powietrza.

Warto podkreślić, że Stowarzyszenie Program Czysta Polska ma na swoim koncie wiele inicjatyw proekologicznych i od 2019 roku wspiera samorządy w ich realizacji. Akcja „Czyste, Zielone Miasta” to tylko jeden z wielu przykładów działań tego typu, które są podejmowane przez lubelski samorząd na co dzień, jak np. zielony budżet, ogrody deszczowe czy rewitalizacja parków miejskich.