Festyn kulinarny z okazji Dnia Babci i Dziadka

Miasto Lublin serdecznie zaprasza przede wszystkim najmłodszych obywateli, ale także ich babcie i dziadków na warsztaty kulinarne, które łączą różne pokolenia. To wyjątkowe wydarzenie będzie miało miejsce w nadchodzącą sobotę, czyli 20 stycznia. Z kolei proces zapisów na te zajęcia rozpocznie się już w środę, 17 stycznia. Impreza ta jest zorganizowana specjalnie z okazji nadchodzących obchodów Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Warsztaty o nazwie „Z BABCIĄ I DZIADKIEM NA SŁODKO” to efekt współpracy pomiędzy Władzami Miasta Lublin a Arche Hotel Lublin. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu „Rodzina Trzy Plus”. Warsztaty są skrojone na miarę dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, które będą uczestniczyć razem ze swoimi dziadkami. Uczestnikom tych zajęć zostaną zaprezentowane różne aspekty kuchni, takie jak techniki przygotowywania tradycyjnych lodów czy proces tworzenia ciasta do szarlotki.

Zajęcia będą miały miejsce w sobotę, 20 stycznia, w Arche Hotel Lublin, który znajduje się przy ulicy Zamojskiej 30. Planowany jest podział na dwie grupy – jedna z nich zacznie o godzinie 11:30, a druga o godzinie 14:30. Warsztaty są otwarte dla wszystkich rodzin z Lublina – zarówno tych dużych, jak i mniejszych.