Oddaj swoją żywą choinkę do miasta: Lublin prowadzi poświąteczną zbiórkę i posadzi drzewka w przestrzeni miejskiej

Mieszkający w Lublinie mają kolejną okazję, aby oddać swoje żywe choinki po Świętach Bożego Narodzenia. Mieszkańcy mogą je dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a miasto zapewnia, że gdy tylko warunki pogodowe na to pozwolą, drzewka zostaną posadzone na terenach zielonych Lublina. Żywe choinki przyjmowane są do 9 lutego.

Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin wyjaśniła, jakie warunki muszą spełniać choinki, aby zostały przyjęte. Podkreśliła, że ważna jest dobra kondycja zdrowotna drzewek. Choinki, które spędziły czas w ciepłych domowych warunkach, mogą rozpocząć proces kwitnienia przez co stają się bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Aby roślina dobrze się przyjęła po przesadzeniu na zewnątrz, powinna być wcześniej „zahartowana”, czyli przeniesiona do chłodniejszego pomieszczenia po tym, jak przestanie pełnić funkcję świątecznej dekoracji.

PSZOK przy ul. Metalurgicznej 13 k jest miejscem, gdzie mieszkańcy mogą przynieść swoje choinki z donic, jeżeli nie mają możliwości posadzenia ich samodzielnie. W punkcie pracownik Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oceni stan drzewka i jego korzeni, aby ustalić czy nadaje się ono do posadzenia w terenie miejskim. Najlepsze szanse na przetrwanie mają drzewka, które były regularnie podlewane i przechowywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz niezbyt wysokiej temperaturze.

Dostarczenie żywych choinek do punktu zbierania odpadów jest możliwe do 9 lutego, od poniedziałku do piątku między godzinami 10.00 a 18.00. Miasto planuje rozpocząć sadzenie drzewek wczesną wiosną, o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą.