Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymuje wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla Waldemara Ch., sprawcy brutalnej zbrodni

Decyzja Sądu Apelacyjnego w Lublinie została podtrzymana – 69-letni Waldemar Ch. otrzymał karę 25 lat więzienia za dokonanie zgwałcenia i zabójstwa 67-letniej kobiety z regionu Zamojszczyzna. Incydent ten miał miejsce w styczniu 1989 roku.

Niedawno rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie, sędzia Dorota Janicka, przekazała informację agencji informacyjnej PAP, że sąd drugiej instancji podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego w Zamościu wydaną rok wcześniej. Wyrok skazywał Waldemara Ch. na 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i zabójstwo 67-letniej ofiary, gwałt na innej osobie oraz podżeganie do składania nieprawdziwych zeznań.

Sąd odrzucił apelację prokuratora, który domagał się kary dożywocia dla oskarżonego oraz uznanie jednego z czynów za zabójstwo wykonane ze szczególnym okrucieństwem. Odrzucono także wniosek obrońcy, który postulował o uniewinnienie 69-letniego mężczyzny.

Zbrodnia, za którą Waldemar Ch. został skazany, miała miejsce w nocy z 16 na 17 stycznia 1989 roku w niewielkiej miejscowości na terenie gminy Adamów w powiecie zamojskim. Sprawca, po wyłamaniu drewnianych drzwi wejściowych domu ofiary, najprawdopodobniej za pomocą siekiery, wtargnął do wnętrza. Zaatakował 67-letnią kobietę w jednym z pokoi, bił ją po całym ciele, wykorzystując przy tym siekierę. Kobieta zmarła z powodu doznanych obrażeń, głównie czaszkowo-mózgowych.

Śledztwo wykazało, że sprawca zgwałcił kobietę, gdy ta była już w stanie agonalnym. Miejscowy listonosz znalazł ciało kobiety następnego dnia, kiedy przyszedł dostarczyć jej zasiłek.