Policjanci z KWP Lublin używali dronów, aby łapać drogowych piratów

Policjanci stosują nowoczesne technologie w walce z piratami drogowymi

Policjanci z lubelskiej i hrubieszowskiej „drogówki” w środę pracowali w dość nietypowy sposób – kontrolowali kierowców używając drona.

W środę 8. września pracujący na co dzień w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Lublinie policjanci patrolowali drogę krajową numer 844. Łącząca Chełm i Hrubieszów „kdajówka” znana jest z dużego ruchu. Często można tam spotkać kierowców łamiących przepisy.

Policjanci z Lublina do kontrolowania sytuacji na DK844 zdecydowali się użyć drona. To pierwszy taki przypadek w Hrubieszowie i okolicach.

Gdy obserwujący zachowanie kierowców za pomocą kamery zamontowanej w dronie policjant dopatrywał się nieprawidłowości, Stosowna informacja była przekazywana do policjantów hrubieszowskiego Wydziału Ruchu Drogowego. Ci zatrzymywali wskazany „z góry” samochód i wystawiali stosowny mandat.

W ciągu około trzech godzin doszukano się dziesięciu przewinień. Jedno z nich dotyczyło niedozwolonego w trakcie kierowania samochodem korzystania z telefonu komórkowego. Pozostałe odnosiły się do znacznie poważniejszych wykroczeń. To wyprzedzania innych pojazdów w niedozwolonych miejscach, np. przejściach dla pieszych lub przekraczając linię ciągłą.

Podobne akcje w całej Polsce

Już od kilku miesięcy można było usłyszeć o analogicznych działaniach Policji na terenie całego kraju. Każdorazowe użycie drona przez „drogówkę” skutkowało wysypem mandatów dla kierowców. Być może ta nowatorska metoda spowoduje wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach.