Aleja Gwiazd

Lublin będzie miał swoją Aleję Gwiazd?

Radni Lublina z klubu popierającego Prezydenta Krzysztofa Żuka wymyślili pomysł na uhonorowanie zasłużonych dla miasta osób. Chodzi o utworzenie lubelskiej wersji Alei Gwiazd. Poznaliśmy zaproponowaną lokalizację i wstępne plany tego ciekawego projektu.

Lubelska Aleja Gwiazd – wstępny pomysł

Radni zrzeszeni w klubie „prezydenckim” wpadli na ciekawy pomysł. Przedstawił go Dariusz Sadowski – szef klubu radnych popierających Krzysztofa Żuka. Chodzi o uhonorowanie zasłużonych dla Lublina osób. Miałaby to umożliwić lubelska aleja gwiazd.

Pomysł nie jest nowy, co przyznają sami inicjatorzy. Wielokrotnie w Lublinie były już głosy o utworzeniu takiego miejsca. Nowa wersja tego pomysłu zrodziła się natomiast w głowach osób związanych ze sportem. Chodzi o uhonorowanie zasłużonych osób, związanych z Lublinem, którzy godnie reprezentowali stolicę Lubelszczyzny nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Dariusz Sadowski jest nie tylko szefem klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka. Jest również przewodniczącym komisji Sportu , Turystyki i Wypoczynku w Radzie Miasta Lublin.

Aleja Gwiazd Lubelskiego Sportu

Pomysł radnych zakłada natomiast ograniczenie ilości „gwiazd” do osób związanych ze sportem. Znana jest proponowana lokalizacja Aleja Gwiazd Lubelskiego Sportu miałaby powstać pod kompleksem basenowo-rekreacyjno-sportowym Aqua Lublin.

Dlaczego wybrano właśnie takie miejsce? Jest położone w centrum miasta, na terenie sporego i często odwiedzanego obiektu sportowego. Pozwoliłoby to na odpowiednią ekspozycję, a zarazem możliwość dotarcia tam wielu osób. Pierwsze plany zakładają wmurowanie dziesięciu gwiazd. Na każdej znalazłoby się miejsce nie tylko na wpisanie nazwiska zasłużonego sportowca. Obok widniałaby bowiem nazwa dyscypliny sportowej.

Kto znalazłby się w lubelskiej alei gwiazd – sportowców?

Póki co znamy tylko kilka propozycji nazwisk. Sportowcami, którzy miasto może uhonorować w ten sposób są między innymi Władysław Żmuda, Leszek Dunecki, Tomasz Wójtowicz i Hans Nielsen. Pamiętajmy, że póki co są to jedynie wstępne propozycje. Radni z lubelskiego Ratusza nie rozstrzygnęli jeszcze decyzji o powstaniu Alei Gwiazd.

Być może w przyszłości to sami mieszkańcy mogliby decydować, czyje nazwisko znajdzie się na gwieździe. Inna propozycja zakłada natomiast, by nie ograniczać się jedynie do sportowców. Wtedy w alei gwiazd znalazłoby się miejsce także np. dla Krzysztofa Cugowskiego. Bogdana Łazuki, czy Juliusza Machulskiego.

Podobny pomysł pojawił się ostatnio w Kraśniku. Zobacz artykuł o kraśnickiej Alei Gwiazd.